Pomôžte nám chrániť korytnačky močiarne

Zatiaľ ste spolu darovali
3 892
Potrebujeme
10 000

Uhádli by ste kedy je korytnačka močiarna, vodný živočích s dobrým ponorom a tvrdým pancierom najviac zraniteľná?

Určite je to v štádiu vajec, v ktorom môžu byť korytnačky až 10 mesiacov, odkedy ich korytnačka vykladie a zahrabe do zeme, až pokiaľ sa na jar vyliahnu malé korytnačky.

No a vtedy im hrozí hneď niekoľko nástrah.
Prvá a bezprostredná nástraha je vyhrabanie vajec predátormi, ktoré miesto vedia identifikovať vďaka dobrému čuchu. Sú to vo väčšine prípadov líšky. Ďalšie veľké nebezpečenstvo hrozí vajíčkam v čase poľnohospodárskych prác, v skorú jar, kedy môžu byť rozorané a zničené poľnohospodárskymi strojmi.

My sme sa zamerali na ich ochranu pred oboma týmito nástrahami a ešte niektorými ďalšími, ako je napríklad vysušovanie mokradí, ktoré pre ne obnovujeme.
Ale táto kampaň sa venuje primárne jednej z nich – praktickej a fyzickej ochrane znášok pred predátormi ochranou korytnačích kladísk.

Na túto špeciálnu misiu sme si vycvičili psa

Je to fenka plemena corgi a volá sa Rexa. Jej majiteľka, kynologička Peťa ju vycvičila na vyhľadávanie korytnačích vajec. A teraz sú Rexa s Peťou najdôležitejšie ochranárske komando malých korytnačiek na Slovensku. Chodia od júna do augusta v skorých ranných hodinách, keď korytnačky kladú vajcia, do terénu, a dohľadávajú znášky. Keď Rexa znášku zaňuchá, zastane a čaká na Petru, aby na miesto položila kovovú ochrannú mriežku. Tá nakladené vajíčka ochráni pred líškami a inými predátormi, ale vyliahnuté korytnačky sa cez ňu bez problémov dostanú von. Na jar zase chodia kontrolovať úspešnosť ich vyliahnutia.

Vyžaduje si to ich pravidelnú prítomnosť na jednej významnej lokalite na Podunajsku, dochádzanie, cestovanie a hodiny a hodiny terénnej práce. 

No a keďže Peťa a Rexa pomáhajú už 4 roky udržiavať vitálnu túto rastúcu dunajskú populáciu tohto ohrozeného živočícha, rozhodli sme urobiť túto zbierku, aby mohli vo svojej práci pokračovať. Za prvé 3 roky sa im podarilo ochrániť až 70 znášok (hniezd) korytnačích vajec, v ktorých bolo v priemere po 20 vajíčok. Čiže vďaka ich pomoci sa na Podunajsku mohlo vyliahnuť už približne 1400 malých korytnačiek, čo významne pomôže tomuto druhu, ktorý bol už na Slovensku na pokraji vyhynutia.

Pomôžte aj Vy ochrániť korytnačky a prispejte na túto zbierku

O korytnačke močiarnej

Korytnačka močiarna (Emys orbicularis) je jediným pôvodne žijúcim druhom korytnačky na Slovensku. V Červenom zozname plazov Slovenska je kategorizovaná ako kritický ohrozený druh. Ako napovedá jej meno, korytnačka močiarna je viazaná na vlhké biotopy. Žije v stojatých alebo pomaly tečúcich vodách s bohatou vegetáciou a bahnitým dnom. Špecifickým prvkom biotopu korytnačky močiarnej je kladisko z piesčitej pôdy, ktoré slúži na ukrytie a inkubáciu vajec.

Sfarbenie korytnačky močiarnej je tmavohnedé až čierne so žltkastými bodkami alebo jemnými pásikmi. Pohlavia sú pekne rozoznateľné. Samce bývajú menšie ako samice, majú dlhší chvost, zahnuté pazúry (samice ich majú rovné) a červeno až hnedo sfarbenú dúhovku, zatiaľ čo samice ju majú žltú.

Hlavným dôvodom ohrozenia korytnačky močiarnej je strata prirodzeného biotopu. Ide najmä o rozorávanie pôdy, vysúšanie mokradí, zarastanie potenciálnych kladísk. Ak je vhodné kladisko veľmi vzdialené od vody, korytnačkám hrozí nebezpečie počas presunov v podobe predátorov, zrážky s autami alebo sú odchytávané ľuďmi.

Ďalšie prínosy ochrany korytnačiek

Na mokrade a porasty s krátkou vegetáciou, kde žije sú viazané aj mnohé ďalšie rastliny a živočíchy, ktoré ochránime spolu s ňou. Okrem toho, prínos obnovy mokradí je v čase klimatickej krízy aj v ochladzovaní prostredia a zadržiavaní vody v krajine.

Ďakujeme za Vašu pomoc a podporu!
Akákoľvek Vaša darovaná suma pomôže ochrániť tento vzácny druh!